KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5522489
*
nr 552 2489
Carl Berndtsson
(1902-1983), Sverige
Gouache, C Berndtsson? Osign, By vid havet, 30x43
Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2008
kl 19:08:50
- Konstnär/Designer
Carl Berndtsson
Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.
Läs mer om Carl Berndtsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller by vid havet c berndtsson? osign carl berndtsson gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
-
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20
*
Carl Berndtsson
Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.
Läs mer om Carl Berndtsson
nr 552 2489
Carl Berndtsson
(1902-1983), Sverige
Gouache, C Berndtsson? Osign, By vid havet, 30x43
Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2008 |
- Konstnär/Designer
Carl Berndtsson
Carl Berndtsson, svensk bildkonstnär född 1902, död 1983.Läs mer om Carl Berndtsson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller by vid havet c berndtsson? osign carl berndtsson gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29 -
8070 Blandteknik
4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:33
-
8063 Collage
Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:20



